DT komanda 2018

 

Kaip viskas prasidėjo…

Niekam nėra paslaptis, jog daug lietuvių emigruoja. Ir Danija yra vieną iš tų šalių, kurioje laikinai arba visam laikui apsistoja emigrantai iš Lietuvos. Tuose miestuose, kur jų daugiau – kuriasi lietuvių bendruomenės. Kopenhagos ir Aalborgo lietuvių bendruomenės egzistuoja jau nemažai metų, deja, šie miestai yra Danijos pakraščiuose. Lietuviam, gyvenantiem pietinėje Jutlandijos dalyje ar Fiuno saloje gan sudėtinga dalyvauti šių bendruomenių veikloje. Tad ir kilo idėja surinkti lietuvius, gyvenančius Danijos viduryje – Vejlėje ir aplink ją.

Pirmasis neoficialus lietuvių susitikimas įvyko 2009 metų spalio mėnesį Vejlėje restorane „Den gamle arrest“. Jame dalyvavo 11 lietuvaičių. Čia ir buvo nuspręsta pradėti vystyti bendruomeninę veiklą.

Pradžioje neoficialios lietuvių bendruomenės veikla apėmė mamyčių, auginančių mažus vaikus, susitikimus. Tai nebuvo tik susibėgimai paplepėti –su vaikais būdavo dainuojamos dainelės, šokama, žaidžiami žaidimai bei pačios mamos rengė mažus spektakliukus.

Kadangi didžioji dalis bendruomenės narių turėjo vaikus, tapo aktualus lietuvių kalbos mokymas ir puoselėjimas, t.y. lietuviškos mokyklėlės įsteigimas.  Tiesa, narių buvo nedaug, bet tikėjomės, jog įkūrus mokyklėlę bei oficialiai įregistravus bendruomenę, pritrauksime lietuvius ir iš kitų miestų.

Mūsų lūkesčiai pasitvirtino – į mokyklėlę ėmė važiuoti šeimos iš įvairiausių Danijos vietų, net ir iš Viborgo, Esbjergo ir kitų gan toli esančių miestų. Narių skaičius ėmė sparčiai augti. Kilo poreikis oficialiai įregistruoti bendruomenę, ir tokiu būdu gauti paramą iš komunos tiek įvairiems renginiams, tiek ir mokyklėlei.

Steigiamasis Lietuvių bendruomenės susirinkimas įvyko 2011 metų lapkričio 13 d. Jellinge. Jame dalyvavo 17 suaugusių bendruomenės narių. Bendruomenės narių skaičius ir toliau augo, nes bendruomenės veikla plėtėsi – 2012 metais šalia mokyklėlės buvo pradėta vystyti ir kita veikla – įkurtas darbščiųjų rankų būrelis, literatūrinis klubas, kartu šventėme Užgavėnes, Atvelykį, Kalėdas, mus aplankė dvi teatro trupės iš Lietuvos – Panevėžio vežimo teatras bei Raganiukės teatras, įvyko lietuviško kino maratonas. O ir pati mokyklėlė pradėta rengti dažniau – kas antrą savaitgalį bei gautos patalpos Kirkebakkenskole mokykloje. 2012 metais bendruomenėje jau buvo 111 narių, iš kurių beveik pusė – vaikai.

2013 m. bendruomenės narių skaičius toliau auga, malonu paminėti, jog ir vėl turime naujų aktyvių narių, kurie ne tik atvažiuoja gerai praleisti laiką, bet netingi ir paplušėti bendruomenės labui. Bendruomenės veikla vystosi toliau – įkurtas folkloro klubas, krepšinio klubas, vaikai gali  dalyvauti gimnastikos užsiėmimuose. Lietuviškas filmas „Valentinas vienas“ pritraukė tiek žiūrovų, jog buvo užpildyta visa kino salė. Gegužinė taip pat patvirtino mūsų lūkesčius – laisvosios muzikos grupė ByTikZyz, šašlykai, alus ir pramogos vaikams pritraukė virš 200 žmonių. Ir tai dar ne viskas – kitą pusmetį bendruomenės narių laukia daugiau malonių staigmenų J